You are currently viewing Czy grill gazowy jest zdrowy?

Czy grill gazowy jest zdrowy?

Bez wątpienia grillowanie to jedna z ulubionych czynności Polaków w okresie wiosenno-letnim. Przylgnęła nawet do nas łatka że jest to nasz sport narodowy.

Grillujemy wszędzie: w ogródkach, na działkach, na plażach i w wielu miejscach na świeżym powietrzu w towarzystwie naszych najlepszych przyjaciół. Kochamy to bo kto z nas pogardziłby soczystą zgrillowaną piersią z kurczaka czy przepyszną kiełbaską prosto z grilla?

Zastanawialiście się kiedyś czy grillowane na gazie jedzenie jest zdrowe?

Do grilli gazowych używamy butli zawierających gaz propan-butan lub sam propan. Jest to czyste paliwo bez żadnych domieszek. Nie używamy do jego rozpalenia różnego typu chemicznych rozpałek, które to właśnie mogą posiadać w składzie wiele szkodliwych substancji. Bardzo często zdarza się też że używamy jej w zbyt dużej ilości.

Często słychać obawy o zapach gazu przy takim grillowaniu, że ten zapach przeniesie się na potrawy. Ale uwaga: gaz przy grillowaniu nie śmierdzi. Dzieje się tak, dlatego że zawarty w gazie etanotiol (dodawany dla bezpieczeństwa środek zapachowy) zostaje całkowicie wypalony. W procesie spalania gazu powstaje tylko dwutlenek węgla, para wodna oraz ciepło.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest spalanie tłuszczu. Podczas tradycyjnego grillowania tłuszcz kapie bezpośrednio na rozżarzony brykiet lub węgiel. To właśnie wtedy w wyniku spalania tłuszczu powstają duże ilości szkodliwych substancji. W dobrych grillach gazowych problem ten został rozwiązany zastosowaniem tzw aromatyzerów. Są to najczęściej stalowe blaszki umieszczone nad palnikami, których zadaniem jest je chronić przed kapiącym tłuszczem.

Słowem zakończenia należy pamiętać o tym, że wiele zależy także od samego użytkownika grilla: od pilnowania czasu grillowania oraz składników do tego użytych.

Ten post ma jeden komentarz

  1. kukloza

    Fantastyczna sprawa. Jedzenie jest pyszne i nieoamolone jak na grillu węglowym

Dodaj komentarz